Course Guide by Category

This is the 2020 Term 1 & 2 Course Guide Bookings open

 

Courses by Day of Week   One-off Events Printable Guide Apologies Enrolment Policies and Procedures

 

You can view our course guide below but you can only enrol in a course (or if course is full, be waitlisted) if you are a financial member.
Login    
if you have joined, or
Sign up
to join U3APP

Art & Craft

You may not enrol in more than two courses marked (A)

1A03 Water Based Mixed Media (A), Deidre Ogilvie, 12:00-3:00,  weekly from Mon 3 Feb 2020, Sol Green Community Centre, South Melbourne, FULL (11 places) WAITLIST  

2A04 Life Drawing (A), Dianne Gameson, 1:30-3:30,  weekly from Tue 28 Jan 2020, Mary Kehoe Centre, Hall, FULL (14 places) WAITLIST  

2A05 Life Drawing 2 (A), Minuk Richards, 3:30-5:30,  Weekly from Tue 28 Jan 2020, Mary Kehoe Centre, Hall, FULL (12 places) WAITLIST  

3A01 Natter Knit or Sew, Geraldine Smith & Irene Johnsen, 9:30-11:30, weekly from Wed 29 Jan 2020, Mary Kehoe Centre, Room 2, 4 available of 12 places

4A06 Chinese Ink Painting (A), Ming Tim Yek, 1:15-2:45,  Weekly from Thu 30 Jan 2020, Mary Kehoe Centre, Room 3, FULL (10 places) WAITLIST  

4A10 Art Investigation: Ways to develop ideas for the Creation of Art Works - Painting Printmaking Murals (A), Suzanne Shaw, 9:00-11:15, Weekly from Thu 6 Feb 2020, Sol Green Community Centre, South Melbourne, 5 available of 14 places

4A11 Friter Glass - Introduction to an Ancient Artform, Lea Waterman, 10:30-12:30, weekly for 5 sessions from Thu 6 Feb 2020, Mary Kehoe Centre, kitchen, 3 available of 5 places

5A07 Artworks (A), Shirley Armstrong, 10:00-12:00, Weekly from Fri 31 Jan 2020, Mary Kehoe Centre, Hall, 1 available of 22 places

5A08 Watercolour Painting 1 (A), Linda Condon, 9:00-11:30,  Weekly from Fri 7 Feb 2020, Sol Green Community Centre, South Melbourne, FULL (16 places) WAITLIST  

5A09 Watercolour Painting 2 (A), Linda Condon, 11:30-2:00,  Weekly from Fri 7 Feb 2020, Sol Green Community Centre, South Melbourne, FULL (16 places) WAITLIST  

Books/Cinema/Plays

1B01 Book Group 2, Lyn Place, 1:00-2:30, monthly - fourth Monday each Month from Mon 24 Feb 2020, Mary Kehoe Centre, Room 1, FULL (12 places) WAITLIST  

1B07 Book Group 3, Lyn Place, 1:00-2:30, Monthly - first Monday each Month from Mon 3 Feb 2020, Mary Kehoe Centre, Room 1, FULL (13 places) WAITLIST  

3B04 Book Group 1, Ron Ashbolt, 10:00-12:00, monthly, 3rd Wednesday from Wed 19 Feb 2020, , FULL (13 places) WAITLIST  

3B05 Play Reading, Myrna Fielden, 1:30-4:30, fortnightly from Wed 5 Feb 2020, Mary Kehoe Centre, Room 3, FULL (13 places) WAITLIST  

4B08 Book Club 4, Barbara Coles, 10:30-12:30, monthly from Thu 30 Jan 2020, Mary Kehoe Centre, Room 1, FULL (11 places) WAITLIST  

5B10 Friday Movie, David Robinson, 12:00-4:00, Weekly from Fri 31 Jan 2020, Mary Kehoe Centre, Hall, 2 available of 100 places

Computers & Technology

1T19 Advanced Course in Using your iPhone Camera, Susan Barnes, 2:00-4:00, weekly - 7 sessions only from Mon 10 Feb 2020, Mary Kehoe Centre, Room 2, 1 available of 9 places

3T03 Apple Friendship Group, Dennis Mouy, 10:00-11:30, weekly from Wed 29 Jan 2020, Mary Kehoe Centre, Room 3, FULL (26 places) WAITLIST  

3T16 Tricks and Tips for Using your Android Phone and Tablet, Jude Hatton, 11:30-1:30, weekly for 8 sessions from Wed 5 Feb 2020, South Melbourne Community Centre, FULL (10 places) WAITLIST  

3T17 Using Your iPhone and iPad More Efficiently, Jude Hatton, 2:00-4:00, weekly for 8 sessions from Wed 5 Feb 2020, South Melbourne Community Centre, FULL (11 places) WAITLIST  

3T20 Understanding your Car, Ian MacDonald, 1:30-3:30, fortnightly from Wed 29 Jan 2020, Mary Kehoe Centre, Room 3, 10 available of 15 places

5T21 NBN Information Session, Gabe Denemark, 11:15-12:30, Single Event from Fri 21 Feb 2020, Mary Kehoe Centre, Room 3, 25 available of 26 places

5T22 NBN Information Session (Repeat), Gabe Denemark, 11:15-12:30, Single Event from Fri 20 Mar 2020, Mary Kehoe Centre, Room 3, 25 available of 26 places

Current Affairs

5C01 Current Issues, Ken White, 9:30-11:00, 1st and 3rd Fridays from Fri 7 Feb 2020, Mary Kehoe Centre, Room 3, FULL (21 places) WAITLIST  

5C02 Current Affairs, Marcel Colman, 9:30-11:00, 2nd and 4th Fridays from Fri 14 Feb 2020, Mary Kehoe Centre, Room 3, FULL (19 places) WAITLIST  

Dance

2E14 Hoppa Hey Multicultural Dance, Naomi Gordon & Marie Feigl & Sheffi Shapira, 11:30-1:00, Weekly from Tue 4 Feb 2020, South Melbourne Community Centre, FULL (33 places) WAITLIST  

Exercise/Fitness

You may not enrol in more than two courses marked (E).

For each Exercise course you enrol in, please complete a Declaration form - click here to complete on-line.

1E01 Yoga - Body Breath and Mind (E), Lesley Donelan, 10:00-11:15, weekly from Mon 10 Feb 2020, Mary Kehoe Centre, Hall, FULL (13 places) WAITLIST  

1E02 Gentle Yoga (E), Julie Smith, 11:30-12:30, weekly from Mon 3 Feb 2020, Mary Kehoe Centre, Hall, FULL (16 places) WAITLIST  

1E03 Hatha Yoga 2 (E), Julie Smith, 3:00-4:00, weekly from Mon 3 Feb 2020, Mary Kehoe Centre, Hall, FULL (21 places) WAITLIST  

1E12 Yin Yoga (E), Julie Smith, 4:15-5:15, weekly from Mon 3 Feb 2020, Mary Kehoe Centre, Hall, FULL (21 places) WAITLIST  

1E16 Hatha Yoga 1 (E), Julie Smith, 10:00-11:00, weekly from Mon 3 Feb 2020, South Melbourne Community Centre, FULL (13 places) WAITLIST  

2E04 Posture Exercise Beginners (E), Lorna Wyatt, 9:30-10:30, weekly from Tue 4 Feb 2020, Mary Kehoe Centre, Hall, FULL (16 places) WAITLIST  

2E05 Posture Exercise Advanced (E), Lorna Wyatt, 10:45-11:45, weekly from Tue 4 Feb 2020, Mary Kehoe Centre, Hall, FULL (22 places) WAITLIST  

2E06 Feldenkrais (E), Ruth Avery, 2:00-3:00, weekly from Tue 4 Feb 2020, Middle Park, Community Centre, FULL (27 places) WAITLIST  

2E14 Hoppa Hey Multicultural Dance, Naomi Gordon & Marie Feigl & Sheffi Shapira, 11:30-1:00, Weekly from Tue 4 Feb 2020, South Melbourne Community Centre, FULL (33 places) WAITLIST  

3G12 Lawn Bowls for Beginners, Terry Doolan, 2:00-3:00, weekly in Terms 1 & 4 from Wed 5 Feb 2020, Middle Park, Bowling Club, 1 available of 13 places

4E09 Interval Training for Strength Fitness and Mobility (E), Lorna Wyatt, 9:30-10:15, Weekly from Thu 30 Jan 2020, Mary Kehoe Centre, Hall, FULL (26 places) WAITLIST  

4E10 Gentle Yoga (Chris) (E), Christine Beckingsale, 11:00-12:00, Weekly from Thu 30 Jan 2020, Mary Kehoe Centre, Hall, FULL (13 places) WAITLIST  

4G07 Playing Petanque, Helen Donnellan and Richard Saleeba , 4:00-6:00, Weekly from Thu 30 Jan 2020, Cnr Ingles & Station Street, Port Melbourne, FULL (31 places) WAITLIST  

Games - Indoor & Outdoor

1G05 Chess Club, Sunny Acreman, 3:30-5:30, weekly from Mon 3 Feb 2020, Mary Kehoe Centre, Room 1, 12 available of 14 places

2G02 Mahjong, Margaret Smith, 10:00-12:00, weekly from Tue 28 Jan 2020, Mary Kehoe Centre, Room 1, FULL (14 places) WAITLIST  

2G11 Cryptic Crosswords For Fun, Colin Fryer, 2:00-3:30, weekly from Tue 28 Jan 2020, Mary Kehoe Centre, Room 2, 1 available of 13 places

2G12 Mah Jong Too, Heather Moore, 12:30-2:30, weekly from Tue 28 Jan 2020, Mary Kehoe Centre, Room 1, FULL (12 places) WAITLIST  

2G13 Juggling for Fun Focus and Balance, Ian Shaw, 9:30-10:15, weekly for 8 sessions from Tue 4 Feb 2020, South Melbourne Community Centre, FULL (17 places) WAITLIST  

3G03 Cryptic Crosswords for Beginners, Colin Fryer, 11:45-1:00, weekly for 9 sessions from Wed 29 Jan 2020, Mary Kehoe Centre, Room 1, FULL (12 places) WAITLIST  

3G12 Lawn Bowls for Beginners, Terry Doolan, 2:00-3:00, weekly in Terms 1 & 4 from Wed 5 Feb 2020, Middle Park, Bowling Club, 1 available of 13 places

4G06 Scrabble, Vicki Jaeger, 1:00-4:00, Weekly from Thu 30 Jan 2020, Mary Kehoe Centre, Room 1, 1 available of 11 places

4G07 Playing Petanque, Helen Donnellan and Richard Saleeba , 4:00-6:00, Weekly from Thu 30 Jan 2020, Cnr Ingles & Station Street, Port Melbourne, FULL (31 places) WAITLIST  

5G08 Bridge Playing, Ann Gibson, 1:15-3:15, Weekly from Fri 31 Jan 2020, Mary Kehoe Centre, Room 3, FULL (24 places) WAITLIST  

Health & Wellness

4H04 Finding Ways – a Simple Introduction and Self-Help Approach to NDIS, Suzette Gallagher, 10:00-11:00, from Thu 6 Feb 2020, Mary Kehoe Centre, Room 2, FULL (8 places) WAITLIST  

History

2S13 The Australian Constitution: its creation its content & as it pertains to Aborigines, Colin Macleod, 2:45-3:45, weekly for 8 sessions from Tue 4 Feb 2020, Mary Kehoe Centre, Room 1, 10 available of 12 places

Language - General

1L22 Building a Better Vocabulary, Jim Pribble, 12:30-2:15, weekly - Term 1 and 2 from Mon 3 Feb 2020, Mary Kehoe Centre, Room 3, 8 available of 26 places

Languages (Foreign)

You may not enrol in more than two courses marked (L)

1L01 Advanced Italian (Lorraine) (L), Lorraine Brophy, 10:30-12:00, weekly from Mon 3 Feb 2020, Mary Kehoe Centre, Room 2, 2 available of 13 places

1L02 Spanish Beginners (L), Greg Woodford, 9:30-10:30, weekly from Mon 3 Feb 2020, Mary Kehoe Centre, Room 3, 6 available of 20 places

1L03 Spanish Intermediate (L), Greg Woodford, 10:45-11:45, weekly from Mon 3 Feb 2020, Mary Kehoe Centre, Room 3, FULL (20 places) WAITLIST  

2L04 French For Pleasure (L), Claude Miller, 9:45-11:15, weekly from Tue 28 Jan 2020, Mary Kehoe Centre, Room 3, FULL (16 places) WAITLIST  

2L05 Basic French For Beginners (L), Catherine Blair, 11:45-1:15, weekly from Tue 18 Feb 2020, Mary Kehoe Centre, Room 2, FULL (14 places) WAITLIST  

2L06 Chinese Mandarin Post-Beginners (L), Teresa Martin-Lim, 1:30-3:00, weekly from Tue 4 Feb 2020, Mary Kehoe Centre, Room 3, 5 available of 21 places

2L21 French Poetry, Nadine Watson, 10:00-11:00, weekly from Tue 28 Jan 2020, Mary Kehoe Centre, Room 2, 6 available of 12 places

3L07 German Conversation And Culture Intermediate (L), Gudrun Schell, 10:00-11:30, weekly from Wed 29 Jan 2020, Mary Kehoe Centre, Room 1, FULL (13 places) WAITLIST  

3L08 Improve Your French (L), Michel Camille, 1:15-2:30, weekly from Wed 29 Jan 2020, Mary Kehoe Centre, Room 1, FULL (13 places) WAITLIST  

3L17 French Post Beginners to Intermediate (L), Catherine Blair, 11:45-1:15, weekly from Wed 19 Feb 2020, Mary Kehoe Centre, Room 2, FULL (14 places) WAITLIST  

4L09 French Discussion (L), Ken Letts, 11:15-12:15, Weekly from Thu 30 Jan 2020, Mary Kehoe Centre, Room 2, FULL (13 places) WAITLIST  

4L10 Italian – Intermediate (Chris) (L), Chris Wroe, 10:00-12:00, Weekly from Thu 30 Jan 2020, Mary Kehoe Centre, Room 3, FULL (16 places) WAITLIST  

4L11 Italian - Beginners (L), Annette Robinson, 11:45-12:45, Weekly from Thu 6 Feb 2020, South Melbourne Community Centre, 5 available of 31 places

4L12 Italian - Intermediate (Annette) (L), Annette Robinson, 10:30-11:30, Weekly from Thu 6 Feb 2020, South Melbourne Community Centre, 4 available of 26 places

4L13 Italian – Challenging (Annette) (L), Annette Robinson, 9:15-10:15, Weekly from Thu 6 Feb 2020, South Melbourne Community Centre, 6 available of 15 places

5L15 Italian for Pleasure (L), Claude Miller, 9:45-11:15, Weekly from Fri 31 Jan 2020, Mary Kehoe Centre, Room 1, FULL (10 places) WAITLIST  

5L16 Speaking Spanish (L), Edward Stewart, 1:00-2:00, Weekly from Fri 31 Jan 2020, Mary Kehoe Centre, Room 2, FULL (12 places) WAITLIST  

5L18 Beginners Spanish (L), Esther Martin, 11:30-1:00, Weekly from Fri 14 Feb 2020, Mary Kehoe Centre, Room 1, FULL (9 places) WAITLIST  

Music Appreciation

3M02 Music Lovers' Guide, Harry Wenig, 1:30-3:30, weekly from Wed 5 Feb 2020, Mary Kehoe Centre, Room 2, 7 available of 14 places

Music Performance

3M01 U3APP Choir, David Sharples, 12:00-1:15, weekly from Wed 29 Jan 2020, Mary Kehoe Centre, Hall, 4 available of 51 places

3M04 All That Jazz, Helen Vorrath, 3:15-4:45, weekly from Wed 29 Jan 2020, Mary Kehoe Centre, Hall, 3 available of 10 places

3M08 French in Songs, David Sharples, 1:30-2:45, weekly from Wed 29 Jan 2020, Mary Kehoe Centre, Hall, FULL (25 places) WAITLIST  

4M03 Recorder Consort, Geoff Parr-Smith, 12:00-2:30, Weekly from Thu 30 Jan 2020, Middle Park, Bowling Club, 9 available of 20 places

4M05 Allsorts Music, Zoe Hogg, 2:00-4:00, Weekly from Thu 30 Jan 2020, Mary Kehoe Centre, Hall, 4 available of 13 places

4M07 Beaut Ukes, Minuk Richards, 12:45-2:15, Weekly from Thu 30 Jan 2020, Sol Green Community Centre, South Melbourne, 1 available of 18 places

4M09 Ukulele Beginners, Minuk Richards, 11:30-12:15, Weekly from Thu 30 Jan 2020, Sol Green Community Centre, South Melbourne, FULL (8 places) WAITLIST  

4M10 Recorders - Beginners, Geoff Parr-Smith, 2:45-4:00, Weekly from Thu 30 Jan 2020, Middle Park, Bowling Club, 7 available of 12 places

Philosophy

1P07 Ethics: Principles and Problems, Elvira Edmond, 12:30-1:30, weekly - 7 sessions only from Mon 3 Feb 2020, Mary Kehoe Centre, Room 2, FULL (21 places) WAITLIST  

2P08 Philosophers And Other Animals, Maurita Harney, 3:15-4:45, weekly for 8 sessions from Tue 28 Jan 2020, Mary Kehoe Centre, Room 3, FULL (18 places) WAITLIST  

3P07 Mind Body Self: What Are You?, Douglas Adeney, 11:45-1:15, weekly for 8 sessions from Wed 5 Feb 2020, Mary Kehoe Centre, Room 3, FULL (18 places) WAITLIST  

Science and Knowledge

2K01 The Modern Science Of Evolution, David Bourne, 11:30-1:00, weekly for 11 sessions from Tue 4 Feb 2020, Mary Kehoe Centre, Room 3, FULL (26 places) WAITLIST  

Society - Politics and Finance

2S13 The Australian Constitution: its creation its content & as it pertains to Aborigines, Colin Macleod, 2:45-3:45, weekly for 8 sessions from Tue 4 Feb 2020, Mary Kehoe Centre, Room 1, 10 available of 12 places

5S12 Researching Your Family Tree – An Introduction to the Basics, Rod Armstrong, 10:30-11:30, weekly until Mar 27 from Fri 31 Jan 2020, Mary Kehoe Centre, Room 2, 3 available of 11 places

Travel

No Events

Writing

4B06 Creative Writing 1, Pat Ryan, 10:00-12:00, fortnightly from Thu 6 Feb 2020, Mary Kehoe Centre, Room 1, FULL (12 places) WAITLIST  

4B09 Creative Writing 2, Pat Ryan, 1:00-3:00, fortnightly from Thu 6 Feb 2020, Mary Kehoe Centre, Room 2, FULL (12 places) WAITLIST